Hashtag: '#дизајн'
Digital

СПАС ОД АГРЕСИВНИ РЕКЛАМИ: Дизајнирани очила што блокираат телевизиски екрани и билборди (видео)

09 окт 2018
Двајца американски дизајнери креираа очила што ги блокираат телевизиските монитори, електронските билборди, како и екраните од мобилните уреди
Admen

СТЕВАН АЛЕКСИЌ, ДИЗАЈНЕР: Добриот плакат ги претвора актерите во икони на сите времиња

06 сеп 2018
Се обидувам да им ја вратам славата на плакатите, кога се во прашање култни домашни филмови, вели дизајнерот Алексиќ кој прави нови, осовременти плакати за легендарните екс-ју филмови, иако одамна не се филмското платно
Creative

НЕ Е ЗА ТИЕ СО СЛАБО СРЦЕ: Застрашувачки трејлер за хорор филм создаде паника на социјалните мрежи

20 авг 2018
Една од снимките предизвика толку жестоки реакции и негодување кај публиката, што „Јутјуб“ мораше да реагира и да го забрани нејзиното емитување
Admen

ТОДОР СТОЈЧЕВСКИ, CHAPTER 4: Промоцијата е столб за успех, но не може да се промовира празен бизнис

16 авг 2018
Во овој век, да почнете нов бизнис без за тоа да ја известите јавноста, е исто како да тргнете на скијање, но со костим за капење. Промоцијата е еден од главните столбови за успех на секој бизнис, вели Тодор Стојчевски од ПР-агенцијата „Chapter 4“
Local

БРОТЧЕ ОД СТИХОВИ: Струшките вечери на поезијата добија нов постер (фото)

13 авг 2018
Се трудев да го направам дизајнот што повеќе поетски. Идејата во позадина на оваа дизајнерска приказна е да се долови темата на слободата, миграцијата, пишаниот збор и хартијата која трпи сè, вели дизајнерот Лазе Трипков
Creative

БРОЈОТ НА ДИРЕКТОРОТ Е ВО ВЕЦЕТО: Рекламна агенција дели тоалетна хартија како визит-картички (фото)

31 јул 2018
На состаноците веќе, наместо регуларни картички, делат пакувања тоалетна хартија. На пакувањата, кои се во розева боја, се отпечатени нивни податоци, мејлови и броеви за комуникација
Local

ПОВИК ДО КРЕАТИВЦИТЕ: Отворен конкурс за дизајнирање сувенир на Скопје

26 јун 2018
Наградата е 20.000 денари, а се бара уникатно, практично, етичко, иновативно, економски оправдано решение што ќе отсликува брендирана приказна за град Скопје, по теркон на светските метропили. Рокот за пријавување е до 1 јули
Creative

ПРЕКУ НОЌ СТАНА СВЕТСКИ ХИТ: Над 18 милиони прегледи на новиот анимиран филм за Лионел Меси (видео)

18 јун 2018
Во четири минути е прикажан животот на Меси, при што главното мото и порака што се испраќа е дека е неопходно да се биде упорен за сопствениот сон и покрај сите неуспеси и пречки што се појавуваат во животот
прикажани (од 9 до 16) од вкупно: 127 | претходни | следни
Напишавме