Hashtag: '#фестивал'
Festivals

РАЗГОВОРИ, ДЕБАТИ И ПЛАКАТИ НА МЕГДАН: Заврши десеттото издание на Скопје постер фестивалот

05 дек 2017
Фестивалот на учесниците и посетителите годинава им понуди изложби, мастер-работилници, дизајн конференција, панел дискусија, дружење со менторите
Local

„ТАКСИРАТ“ СО „МАЈМУНСКИ“ ДИЗАЈН: Шимпанзо во вселената на новиот плакат за фестивалот (фото)

29 ное 2017
Пред три години на плакатите на „Таксират“ се појави мотивот Банана, за веќе минатата година да бидат прикажани три мајмуна во препознатливата сцена „Ништо не видов, ништо не чув, ништо не кажав“. Годинава сличниот мотив продолжува
Festivals

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА И РЕАЛНОСТ: Масовен одѕив на млади уметници за Скопје постер фестивалот

10 ное 2017
Темата на годинашниот меѓународен конкурс за плакати, кој е бесплатен и отворен исклучиво за студенти, е „Вештачката интелигенција и реалноста“. Бројот на пристигнати трудови, во споредба со минатата година, е значително зголемен
Admen

ЈАНЕЗ РАКУШЧЕК, ИЗВРШЕН КРЕАТИВЕН ДИРЕКТОР: Класичните реклами сè повеќе се пречка (видео/интервју)

10 ное 2017
Ако агенциите некогаш самите себе се разбираа како компании кои се во сервис-бизнисот, сега треба да сфатат дека се во продукт-бизнисот, во бизнисот на произведување, креирање иновативни продукти, вели Јанез Ракушчек во интервју за „AdToDate.mk“
Festivals

ПРИЛИКА ВО ДЕКЕМВРИ: Кога комуникацијата ќе стане уметност

08 ное 2017
Стручњаци од областа на технологијата, комуникацијата, дизајнот, како и професионалци за односи со јавноста ќе бидат дел од говорниците на годинешното деветто издание на „ПР“ конференцијата „ПРилика“
Festivals

БОЦКАВИ СТАТУЕТКИ, ОВАЦИИ И СЛАВЕЊЕ: Што се случуваше на фестивалот „Кактус“ (фото)

03 ное 2017
Со овции како на спортски натпревари беа поздравувани одлуките на жирито додека се доделуваа наградите на годинешното издание на Фестивалот на интегрирани комуникации „Кактус
Festivals

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА „КАКТУС“: Гранд при за „Лео брунет“ и „Вип“ за проектот „NEO“ (видео)

03 ное 2017
За препознатливите „боцкави“ статуетки на фестивалот „Кактус“ годинава конкурираа 124 проекти. Одлуките ги донесоа српско жири, под водство на Жарко Вељковиќ, како и регионално жири, на чие чело беше Душан Дракалски
Festivals

БРЕНДОВИТЕ СЕ КАКО ЛУЃЕ, ДА НЕ БИДАТ „ASHOLES“: Креативни предавања и дебати на фестивалот „Кактус“

02 ное 2017
На балканската сцена е мал бројот на кампањи во кои акцентот е ставен кон поттикнување акции од кои корист би имала општествената заедница, беше истакнато на првиот ден од фестивалот за интегрирани комуникации „Кактус“
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 15 | следни
Напишавме