Hashtag: '#Јутјуб'
Campaigns

ЈУТЈУБ ВО ОДБРАНА НА ВАКЦИНИТЕ: Нема веќе заработки од видеа што повикуваат против вакцинација

24 фев 2019
Од Јутјуб објаснија дека да не дозволат монетизација (заработка) од содржини што се означени како опасни и штетни по луѓето. Од тие причини ќе ја блокираат можноста за канали што повикуваат против вакцинација да добиваат реклами од кои заработуваат
Digital

Јутјуб падна глобално, никој нема пристап до видео-содржините

16 окт 2018
Корисници на мрежата од САД, Европа и Јужна Америка алармираат дека не можат да пристап ниту до своите канали на мрежата, ниту, пак, да гледаат какви било видеа
Digital

ОГЛАСУВАЧИТЕ ЗАДОВОЛНИ: Јутјуб лансира нови можности за рекламирање

02 окт 2018
Иновацијата ќе им овозможи на корисниците да ги разгледуваат понудите што се појавуваат како реклами, без да мораат да го прекинат спотот, серијата или филмот што го гледаат
Digital

ШТО ИМА ДА ВИ КАЖЕ ЈУТЈУБЕРКАТА БЕКИ: Зошто ги губам фановите, а видеата не ми се лоши (видео)

03 сеп 2018
Беки на „Јутјуб“ има повеќе од 126.000 фанови. На Инстаграм, пак, каде има повеќе од 400 објави, ја следат над 35 илјади фанови. Промените во алгоритмите на Јутјуб ја десеткуваа гледаноста кај сите популарни јутјубери
Digital

СЕ СНИМААТ КАКО ЧИСТАТ И ЗАРАБОТУВААТ: Кои се најголемите трендови на „Јутјуб“ пролетва (видео)

04 јун 2018
Само во последните четири месеци, имало повеќе од 5.600 аплоадирања на видеа со чистење низ дома, при што вкупната гледаност се искачила над 212 милиони прегледи. За споредба, во текот на цела 2017 година имало околу 5.500 аплоади на видеа со тој тип
Digital

ЧИСТКА НА ЈУТЈУБ: За три месеци избришани над осум милиони порнографски и „спам“ видеа

25 апр 2018
Повеќе од шест милиони од видеата автоматски биле ставени на ревизија во рамките на нивните софтверски алгоритми. Притоа, дури 76 отсто од содржините биле избришани уште пред да стигнат до јавноста и да добијат какви било прегледи
Digital

ИНСТАГРАМ Е НА ФЕЈСБУК, ЈУТЈУБ Е НА ГУГЛ: Кој кому му е газда во светот на интернетот (инфографик)

13 фев 2018
Сервисот за продукти и за истражување на пазарот „16Best.net“ изработи графички приказ во кој на интересен начин се гледа кој на кого му е сопственик во светот на интернет бизнисот
Creative

ПОВЕЌЕ ОД 150 МИЛИОНИ ПРЕГЛЕДИ: Ова се најгледаните реклами на „Јутјуб“ во 2017 година (видео)

07 дек 2017
Во продолжение е листата на десет најгледани реклами на „Јутјуб“ во 2017 година, а на која најслабо пласираното видео има „само“ 17,6 милиони прегледи. Распоредот е од десетто, кон прво место
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 8
Напишавме