Hashtag: '#Фејсбук'
Digital

УШТЕ ЕДНА „БУБАЧКА“ ОД ФЕЈСБУК: Повеќе од 800.000 корисници зафатени од нова грешка

03 јул 2018
По грешка, во профилите на стотици илјади корисници биле одблокирани сите лица што тие ги имале блокирано. Т.н. „бубачка“ била активна во периодот од 29 мај до 5 јуни, а од „Фејсбук“ ја обзнанија вчера со куса објава
Digital

ВЛЕГУВА ВО КОНКУРЕНЦИЈА СО ПЕЧАТЕНИТЕ МЕДИУМИ: „Фејсбук“ почна да објавува свое списание

27 јун 2018
Печатените изданија на магазинот ќе бидат дистрибуирани во бизнис-класите на одредени аеродроми и возови. Идејата е да им се овозможи на „зафатените“ бизнисмени, кои патуваат долго, да имаат содржина примамливи за нив
Digital

МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ЕДНО ИЗВИНИ: „Фејсбук“ и „Убер“ ја видоа поскапата страна на извинувањето

31 мај 2018
Прашање што се наметнува е дали кај нас, некоја од големите фирми што работат во Македонија, ќе излезе со реклама, видео, плакат, обична објава на „Фејсбук“, со кој отворено и јавно ќе им се извнини на корисниците за направените пропусти
Digital

ЌЕ СЕ СООЧИ СО ЕВРОПСКИТЕ ПРАВИЛА: Закерберг оди на сослушување во Брисел

22 мај 2018
Средбата, иако првично најавувана дека ќе биде зад затворени врати, сепак ќе се емитува онлајн, така што јавноста ќе може да ги следи сите прашања со кои ќе се соочи Закерберг. Главна тема на разговорот ќе биде скандалот со „Кембриџ аналитика“
Digital

ПОДГОТВЕНИ ЛИ СТЕ ЗА ФЕЈСКОИН: „Фејсбук“ планира лансирање сопствена криптовалута (видео)

14 мај 2018
Како и многу други компании, и „Фејсбук“ бара начин да ја имплементира новата и моќна блокчејн технологија. Овој мал тим ќе истражува различни апликации. Засега немаме што повеќе да споделуваме, се вели во изјавата од компанијата
Digital

НАД ОЧЕКУВАЊАТА: „Фејсбук“ и „Гугл“ со значително зголемени приходи во првите три месеци од годинава

04 мај 2018
И покрај скандалот со податоците, двата гиганти во објавените финансиски резултати за првиот квартал од 2018 прикажаа раст над очекувањата
Digital

ЗАКЕРБЕРГ ГО ДУПЛИРА ПРОФИТОТ: За три месеци „Фејсбук“ заработил 12 милијарди долари

26 апр 2018
Речиси 91 процент од заработките доаѓаат од огласи што „Фејсбук“ ги пласира кон корисниците на мобилните телефони. Голем раст е забележан и во бројот на корисници на месечно ниво
Digital

ВЕЌЕ СИТЕ СЕ НАВЛЕЧЕНИ: Луѓето не се откажуваат од „Фејсбук“ и покрај скандалот со Кембриџ аналитика

25 апр 2018
Анкетата покажала дека ставовите за бришење на таа социјална мрежа се тесно поврзани и со возраста на испитаниците. Постарите корисници на „Фејсбук“ истакнале дека многу потешко би се откажале од социјалната мрежа, отколку помладите
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 28 | следни
Напишавме