Hashtag: '#интернет'
Digital

НЕТРПЕЛИВА МЛАДИНА: Вниманието на милениумците е 12 секунди, но кај генерацијата Z е само седум

07 фев 2019
Генерацијата Z е нетрпелива, особено зашто имаат бесконечно голем избор, а вниманието кон некоја содржина им трае колку што им е потребно со палецот да преминат преку екранот од паметниот телефон
Digital

ИНТЕРНЕТОТ ОСТАНУВА БЕСПЛАТЕН: Европскиот парламент ја одложи цензурата за „украдена“ содржина

06 јул 2018
Доколку новите директиви стапат на сила, тогаш платформите на коишто се споделува онлајн содржина, како што се „Гугл“ и „Фејсбук“, ќе бидат обврзани да воведат филтри со кои ќе се блокира содржината што не е авторски регулирана
Digital

ПУТИН ГО ЗАПОСЕДНА „ГУГЛ“: Рускиот лидер со целосна доминација на интернет

19 мар 2018
Во неделата Путин победи на изборите во Русија, а со тоа неговото име застана на врвот на пребарувани термини преку пребарувачот „Гугл“
Digital

ИНСТАГРАМ Е НА ФЕЈСБУК, ЈУТЈУБ Е НА ГУГЛ: Кој кому му е газда во светот на интернетот (инфографик)

13 фев 2018
Сервисот за продукти и за истражување на пазарот „16Best.net“ изработи графички приказ во кој на интересен начин се гледа кој на кого му е сопственик во светот на интернет бизнисот
Local

ПРЕСУДИЈА ГЛАСОВИТЕ НА КОРИСНИЦИТЕ: „Лајонес Македонија“ е прогласен за сајт на годината

18 дек 2017
Доделени беа награди во повеќе категории, при што интернет корисниците беа тие што ги кандидираа сајтовите за овој натпревар. Победникот, исто така, е избран според гласовите од интернет посетителите
Digital

ИНТЕРНЕТОТ ЌЕ СТАНЕ КАКО КАБЕЛСКА ТЕЛЕВИЗИЈА: Колку платиш, толку веб-страници ќе отвориш

18 дек 2017
Федералната комисија за комуникации (FCC) во САД го укина т.н. Закон за неутралност на интернет, кој гарантираше дека пристапот до информации ќе биде подеднаков, без ограничувања на интернет страниците
прикажани (од 1 до 6) од вкупно: 6
Напишавме