Hashtag: '#Општествена одговорност'
Campaigns

И ТИЕ САКААТ ДА ПОБЕДАТ: Мајкрософт пред милиони гледачи ќе промовира спот за децата со инвалидитет

31 јан 2019
Спотот на моменти е емотивен, a пораката што ја испраќа е доволно силна за да ја покрене свеста за прифаќање и на лицата со инвалидитет. Тоа што ќе видат гледачите, се пораки дека и тие деца сакаат да играат компјутерски игри и да се забавуваат
Campaigns

ПОКАЖЕТЕ ЕМОЦИИ, А НЕ ЕМОТИКОНИ: Германија почна кампања против снимањето несреќи (видео)

16 дек 2018
Многумина ги загубиле животите, токму поради тоа што брзата помош и пожарникарите не можеле да пристапат веднаш до местото каде се повредените. Спасувачите буквално требало да се пробиваат меѓу насобраните минувачи што се туркаат да снимаат
Campaigns

ОЧИ В ОЧИ СО НАПАЃАЧОТ: Како доаѓа до масовни пукања во училишта (видео)

10 дек 2018
Зад оваа кампања стои агенцијата BBDO од Њујорк. Сепак, реакциите за видеото во јавноста се поделени. Дел од критиките се дека креаторите на кампањата даваат и своевидно оправдување за монструозните постапки на идниот евентуален напаѓач
Campaigns

МРАЧНАТА СТРАНА НА БЕЛИТЕ ЧАРШАФИ: Кампања против традицијата на грабнување невести (видео)

09 дек 2018
Главен дел од кампањата се бели чаршафи, со кои се претставуваат таканаречените завеси „koshogo“. Според традицијата, зад таквите завеси била чувана „невестата“ откако ќе биде насила донесена во домот на новиот сопруг
Campaigns

АКЦИЈА ЗА СПОДЕЛУВАЊЕ: Дизајнирани емотикони за поддршка на лицата со Даунов синдром (видео)

25 ное 2018
Препознатливите жолти „смајлија“ наликуваат на изрази од лица со Даунов синдром. Целта е да се укаже дека и лицата со тој хендикеп, се нормални и дека тие плачат и се смеат исто како и сиот останат свет
Admen

ГОРЈАН ЈОВАНОВСКИ - МОЈ ВОЗДУХ; BOOKING.COM: Технологијата ќе биде клучна во општествениот активизам

22 окт 2018
Горјан Јовановски македонската јавност го познава претежно преку апликацијата „МојВоздух“, но тој работи и за Booking.com, каде води тим со кој развива нов проект. Јовановски ќе биде гостин на конференцијата AllWeb каде ќе зборува за новите искуства
Campaigns

ЗА ПОГОЛЕМА СВЕСНОСТ КОН РАКОТ: Серена Вилијамс се допира себе си (видео)

24 сеп 2018
Една од најдобрите тенисерки на денешницата, јавно покажа и им укажа на мажите, жените, девојките дека се „допира себе си“, но со причина
Campaigns

БЕЗ ПАТЕТИКИ И УДИРА ОД ЗЕМЈА: Како се прави кампања за безбеден сообраќај (видео)

18 сеп 2018
Видеото беше објавено на „Јутјуб“ пред десетина дена и веќе има речиси два милиона прегледи. Зад кампањата застана и чилеанското министерство за внатрешни работи
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 22 | следни
Напишавме