Campaigns

КАКО ВО СЕРИЈА ОД СЕДУМДЕСЕТТИТЕ: Кока-кола промовира нов вкус портокал-ванила (видео)

26 фев 2019
Рекламното видео прикажува забавна трка на камиони низ градските улици. Еден од камионите служи за достава на сладолед од ванила, вториот носи портокали, а третиот транспортира регуларна „кока-кола“

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Што ќе се случи со децата ако прекумерно користат мобилни уреди

25 фев 2019
Главен дел од кампањата е видео што многу потсетува на хорор приказна. Тоа сценарио не е случајно избрано, со оглед дека податоците укажуваат на застрашувачки последици врз здравјето на идните генерации поради прекумерната употреба на мобилните уреди

ЗАЛУДНО ФРЛЕНИ МИЛИОНИ ЗА РЕКЛАМИ: Како една скината патика ги урна акциите на Најк (видео)

24 фев 2019
Тоа што требаше да биде триумф за Вилијамсон, и за Најк во исто време, се претвори во фијаско. После распадот на патиката, Вијамсон се здоби со повреда, а веќе следниот ден дојде и до пад на акциите на Најк, како и големо исмевање за компанијата

ЈУТЈУБ ВО ОДБРАНА НА ВАКЦИНИТЕ: Нема веќе заработки од видеа што повикуваат против вакцинација

24 фев 2019
Од Јутјуб објаснија дека да не дозволат монетизација (заработка) од содржини што се означени како опасни и штетни по луѓето. Од тие причини ќе ја блокираат можноста за канали што повикуваат против вакцинација да добиваат реклами од кои заработуваат

ХРАБРА КАМПАЊА ПРОТИВ ЦЕНЗУРАTA: Путин вклучува и „дожд“ (видео)

21 фев 2019
Дизајнирана е апликација со која се овозможува на секој што ќе го скенира и прикаже ликот на рускиот претседател Владимир Путин да добие бесплатен пристап до содржините на каналот „Дожд“ во текот на еден ден

НЕМИЛОСРДНА КАМПАЊА НА ТАЈМС: Британските политичари прикажани како змии, хиени, стаорци

18 фев 2019
Кампањата содржи видео, чија содржина е експлицитно критички настроена кон актуелната политичка ситуација во Велика Британија. Британските законодавци се прикажани како шимпанза, змии, хиени, стаорци, мршојадци

ГЕРИЛА-КАМПАЊА ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНИТЕ: Стапици за луѓе на главната станица во Њујорк (видео)

17 фев 2019
Светската организација за заштита на животните (World Animal Protection) спроведе социјален експеримент на најголемата железничка и метро станица во Њујорк, Гранд централ. Делови од влезовите кон метро-пероните, беа модифицирани во „кафези“ за луѓе

НИВНИТЕ ДОСТИГНУВАЊА КАКО ПРИМЕР: Лицата со Даунов синдром не знаат за откажување (видео)

13 фев 2019
Со новото видео на гледачите им се укажува дека овие лица не се откажуваат лесно од своите стремежи и дека не знаат за никакви ограничувања, иако општеството многу често ги отфрла
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 314 | следни
Creative
Напишавме