Digital

НОВИТЕ ФИЛМОВИ ИМ ДОНЕСОА МИЛИЈАРДИ: Поскапата претплата не ги оттргна гледачите од Нетфликс

20 јан 2019
Нашиот модел е едноставен. Парите што ги добиваме од претплатниците секој месец, ги инвестираме за да им дадеме уникатна и уште подобра содржина. Поскапата претплата, значи и нов циклус од инвестиции, велат од „Нетфликс“

ЗАКЕРБЕРГ ПРИМЕНУВА РЕЖИМСКИ МЕТОДИ: Избришани стотици руски страници од Фејсбук

20 јан 2019
Покрај обидот да го прикријат идентитетот, откривме дека тие страници и профили се поврзани со лица што работат за 'Спутник', се вели во изјава на Нејтенил Гличер, одговорен за кибернетска безбедност во „Фејсбук“

НЕМА ВЕЌЕ ПОНУДИ СРЕДЕ ЕКРАН: Гугл стартува глобален блокатор за реклами

13 јан 2019
Блокаторот е резултат од процесот што дигиталниот гигант го почна во ноември минатата година, при што беше најавено дека ќе бидат бликирани сите форми на рекламирања на интернет страниците на кои корисниците пријавиле негативни искуства

ДАЛИ ПАТИТЕ ОД НОМОФОБИЈА: Избран е зборот на годината за 2018 година (видео)

06 јан 2019
терминот почнал да се појавува во јавноста уште во 2008 година. Откако и медиумите во Велика Британија почнале да го користат, зборот бргу се проширил на интернационално ниво. Во речникот на Кембриџ официјално бил внесен лани на почетокот на годината

ПРОДОЛЖУВА ДИГИТАЛНАТА РЕНЕСАНСА: Каков ќе биде маркетингот на полето на технологијата во 2019та

02 јан 2019
Анализите покажале дека трошоците да се привлече нов корисник се петпати поголеми, отколку да се задржи постоечкиот. Воедно, веројатноста да му се продаде на постојан корисник се 60 проценти, додека на нов корисник само пет проценти

ШТО СЕ „ЛАЈКУВАШЕ“ ВО СВЕТОТ: Десетте најпопуларни објави на Твитер во 2018 година

30 дек 2018
Како репер за рангирање на „твитовите“ се бројот на ретвитувања и „лајкови“, како и бројот на прегледи. Притоа не е земен во предвид квалитетот и содржината на објавата. Рангирањето се однесува на објави од индивидуалци и од микро-инфлуенсери

АПЕЛ ДО ОГЛАСУВАЧИТЕ: Внимателно со децата од генерацијата алфа, тие се клучни во празничниот шопинг

24 дек 2018
Од анкетираните родители, 65% истакнале дека последното купување што го направиле било поврзано со навиките и потребите на нивните деца. Воедно, 27% од родителите ги прашале своите деца за мислење пред да купат производи од областа на електрониката

ПОСЛЕ РЕЧИСИ ТРИ ДЕЦЕНИИ: Меколи Калкин повторно глуми во „Сам дома“ (видео)

20 дек 2018
За разлика од пред три децении, во римејкот главната битка против крадците ја водат паметните електронски уреди, раководени од гласовниот асиситент во куќата, а „малиот“ Кевин и натаму прави лудории по дома
прикажани (од 9 до 16) од вкупно: 234 | претходни | следни
Festivals
Напишавме