Digital

НАД ЕДЕН МИЛИОН ДОПАЃАЊА: Како твит на „Бургер Кинг“ стана „најлајкуван“ на сите времиња?

17 дек 2018
Агенцијата што го води маркетингот на социјалните мрежи за „Бургер Кинг“ е „Coolr“, се наоѓа во Лондон и има тим од само десет луѓе. Од таму порачуваат брендовите да се бидат храбри и јасни во пораките на социјалните мрежи

МОЌТА НА ДИГИТАЛНАТА СОДРЖИНА: Социјалните мрежи ги победија весниците како главен извор за вести

13 дек 2018
Според истражување на Pew Research Center, 20 проценти од американските возрасни граѓани вестите многу често ги консумираат преку социјалните медиуми, а само 16 проценти од испитаниците истакнале дека и натаму читаат весници

ДИРЕКТОРОТ НА ГУГЛ ОБЈАСНУВА: Зошто при пребарување на зборот „идиот“ се појавува Трамп (видео)

11 дек 2018
Во едно од низата „необични“ прашања упатени до Пучаи беше и тоа на конгресменката од редовите на републиканците, Зои Лофгрен. Таа праша зошто кога ќе го напише зборот „идиот“, при пребарување фотографии, се појавува ликот на Трамп.

БРИТАНСКАТА ВЛАДА ОТКРИ ДОВЕРЛИВИ МЕЈЛОВИ: Фејсбук споделувал кориснички податоци со Тиндер

05 дек 2018
Објавени се околу 250 страници, при што некои од нив се обележани како „строго доверливи“. Според објавеното, компанијата на Закерберг им дала дозвола на некои компании да имаат пристап до податоци за корисниците на социјалната мрежа

ДАЛЕКУ НАД СИТЕ: Мерцедес надмина една милијарда „лајкови“ на Инстаграм

02 дек 2018
Мерцедес воедно е првиот глобален бренд што го надминува прагот од една милијарда. Другите брендови, пак, се далеку зад германскиот автомобилски гигант

ТЕХНОЛОГИЈА СТАРА ПЕТ ДЕЦЕНИИ: Кои се корените на гласовните асистенти и како ќе изгледаат во иднина

28 ное 2018
Во 1961 година, компанијата IBM го претстави т.н. The Shoebox, што препознаваше 16 зборови и бројки од нула до девет, но беа потребни децении за да се развие брзиот интернет и клауд технологијата за гласовните асистенти да дојдат до израз

ИСТРАЖУВАЊЕ НА MOBDATA: Во Кина сиромашните користат iPhone, а богатите Huawei

25 ное 2018
Корисници на „Хјуавеј“ се претежно лица од машки пол, на возраст од 25 до 34 години, и во брачен однос. Во просек тоа се лица со универзитетска диплома, а месечните примања им се движат од 720 до 2.800 долари

ЏЕФ БЕЗОС ДО ВРАБОТЕНИТЕ: И „Амазон“ може да банкротира

18 ное 2018
Првиот човек на „Амазон“ и еден од најбогатите луѓе на планетата, Џеф Безос, ги изненадил вработените со предупредување дека и неговата компанија еден ден може да банкротира
прикажани (од 17 до 24) од вкупно: 234 | претходни | следни
Festivals
Напишавме