Local

ТРАДИЦИЈА И ЗАШТИТА ОД СВЕТЛИНА: Зошто „скопско нефилтрирано“ е облечено во рачно замотана етикета

21 мај 2018
За да се долови специфичниот вкус на пијалакот, неопходно е шишето пред отворање да се преврти наопаку, да се протресе малку и потоа да се наточи во чаша. Упатството за консумирање е поставено и на самата етикета

БЕЗ ПРЕДРАСУДИ, ЗА СЛОБОДА: Девојки топлес протестираат во новата реклама на „Златен даб“ (видео)

09 мај 2018
По теркот на феминистичката организација „Фемен“, девојките во рекламното видео со разголени гради протестираат пред полициски кордон. Пораката на спотот е еднаквост меѓу половите, како и прифаќање на лицата со посебни потреби

КОЈ ТИ Е ТОЈ ЏАНЛУКА: Тања Кочовска „фатена“ во неверство во новата реклама за „Глос“ (видео)

27 апр 2018
Зад новата кампања на „Алкалоид“ стои агенцијата „Еден на еден“. Од таму истакнуваат дека се фокусирани на подмладување на еден од најпознатите брендови на компанијата „Алкалоид“

НЕ НОСИ КРАТКО, НЕ ЧУВСТВУВАЈ: Хипстери, девојки и бунтовна музика во новата реклама за Скопско смут

27 апр 2018
Гласот што се слуша во позадина е на актерот Дејан Лилиќ, а во спотот се појавуваат млади луѓе, хипстери, разголени девојки, како и разиграни пензионери. Се појавува и по некоја анимација, како и пароли со содржина во духот на новото време

КАКОВ „ЏАМБАЗ“ БИЛА ТИЈАНА КАКО ДЕТЕ: Палави приказни и стручни совети на новиот портал Деца.мк

04 апр 2018
Зад порталот Деца.мк (www.deca.mk), стои тимот на порталот Факултети.мк (www.fakulteti.mk), којшто слави седум години постоење

ПОЧНАА ДА ПАЃААТ И ОД НЕБО: Популарните „Стоби флипс“ наполнија 40 години (видео)

04 апр 2018
Зад реализација на новото рекламно видео стои агенцијата „Дивижн“ (Division) од Скопје. Тие се вклучија во замислата и реализацијата и на експериментот во кој пакетче „Стоби флипс“ беше лансирано на 36 километри над површината на Земјата

МИФТАР И НЕГОВАТА РЕЦИКЛИРАЧКА ПРИКАЗНА: Тимот на „Види Вака“ награден за документарецот „Собирачи“

03 апр 2018
Преку личната животна приказна на младиот Мифтар, во филмот отворено се прикажува како рециклирањето во Македонија се одвива врз грбот на неформалните собирачи на отпад

ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА БЕЗБОЈНИОТ ГРАД: Нов македонски анимиран филм стана хит на социјалните мрежи (видео)

03 апр 2018
Филмот „Шарената куќа“ на социјалните мрежи деновиве постигна големо внимание. Голем дел од коментарите се позитивни и се во насока дека е неопходна домашна анимирана продукција што ќе има едукативна улога за младите, но и за возрасните гледачи
прикажани (од 17 до 24) од вкупно: 87 | претходни | следни
Admen
Напишавме